Rozpoczęliśmy dziesiątką edycję projektu „Zdrowie Człowiek Profilaktyka”!
W 2023 roku już po raz dziesiąty realizujemy działania edukacyjne w ramach projektu „Zdrowie Człowiek Profilaktyka”. W tym roku skupiamy się przede wszystkim na zakaźnych chorobach układu oddechowego.
Choroby płuc są obecnie 6. przyczyną zgonów na świecie, a co ósma osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu choroby układu oddechowego. To także jedna z głównych przyczyn hospitalizacji, powodująca ogromne obciążenia systemów ochrony zdrowia, które jeszcze długo będą zmagały się z pandemicznym długiem zdrowotnym. W obliczu starzejącego się społeczeństwa rośnie liczba osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu chorób układu oddechowego wywołanych przez choroby zakaźne. W tym kontekście coraz bardziej priorytetowe będzie zachowanie jak najdłużej sprawności i dobrego zdrowia w starszym wieku, dlatego też coraz częściej strategie zdrowia publicznego będą się koncentrować na zapobieganiu chorobom, którym można uniknąć stosując szczepienia. Zwiększanie dostępności do szczepień, w szczególności osobom dorosłym z podwyższonym ryzykiem zakażenia, stanowi jeden z czynników łagodzących skutki niekorzystnych zmian demograficznych.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy przedstawicielami Jednostek Samorządów Terytorialnych czy innych instytucji odgrywamy bardzo istotną rolę w poprawie sytuacji zdrowotnej Polaków poprzez kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz edukację społeczeństwa. Angażując się w działania edukacyjne w oparciu o aktualną i rzetelną wiedzę medyczną jak i wszelkie inicjatywy mające na celu zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do skutecznej profilaktyki i leczenia chorób zakaźnych bezpośrednio wpływamy na podniesienie jakości życia całego społeczeństwa.
W ramach tegorocznych działań już po raz czwarty zorganizujemy cykl debat eksperckich oraz praktyczne warsztaty skierowane do wybranych grup docelowych. Spotkania zorganizowane zostaną wspólnie z Polskim Towarzystwem Przedsiębiorczości, wydawcą Rynku Zdrowia oraz Portalu Samorządowego.
Patronat nad tegoroczną inicjatywą objęli: Business Centre Club, Pracodawcy RP, Pracodawcy Medycyny Prywatnej, Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego J. Nofera, , Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Polska Federacja Szpitali, Stowarzyszenie MANKO, Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych, Fundacja Edukacja Sportowa, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.
Patronami medialnymi zostali natomiast: Rynek Zdrowia, Portal samorządowy, Głos Seniora, Dziennik Warto Wiedzieć, Magazyn Wspólnota oraz portal Odpowiedzialnybiznes.pl.
Zarówno udział w spotkaniach, jak i wszystkie materiały oraz narzędzia udostępniamy Państwu bezpłatne.