Informacje dla pracodawców

Aktualności

Dlaczego warto i jak skutecznie realizować programy profilaktyczne w miejscu pracy? Podsumowanie debaty.

Żyjemy w czasach, w których działania z zakresu ochrony zdrowia powinny być integralną częścią strategii zarządzania organizacjami, niezależnie od tego, czy mówimy o wielkich korporacjach czy o małych i średnich przedsiębiorstwach. Angażując się w tego typu projekty, pracodawca tworzy odpowiednie warunki pracy i zapewnia ciągłość swojej biznesowej działalności. Istotne miejsce zajmują tu akcje szczepień chroniące przed chorobami zakaźnymi, takimi jak pneumokokowe zapalenie płuc i grypa. Eksperci rekomendują, żeby tego typu inicjatywy stały się jednym z ważniejszych elementów działań CSR.

Podczas debaty pt.: „Inwestycja w zdrowie jako dobra praktyka CSR - bądź pracodawcą odpowiedzialnym społecznie. Etapy i gotowe rozwiązania realizacji programów chroniących pracowników przed chorobami zakaźnymi”, która odbyła się 15 czerwca, paneliści podkreślali, że realizacja programów profilaktyki zdrowotnej w miejscach pracy przekłada się bezpośrednio na korzyść zdrowia publicznego. Eksperci analizowali również wpływ pandemii COVID-19 na podejście przedsiębiorców do profilaktyki zdrowotnej oraz efekty dotychczas zrealizowanych działań CSR w obszarze zdrowia. Goście spotkania zastanawiali się też wspólnie, co można zrobić, aby przekonać pracodawców do większego zaangażowania dotyczącego wdrażania programów profilaktycznych w swoich przedsiębiorstwach. Dzieląc się swoim doświadczeniem, eksperci odpowiedzieli też na pytania takie jak: „Co możemy zrobić, aby pracodawcy z większym zaangażowaniem realizowali działania profilaktyczne wśród pracowników?”, „Co zyskują sami przedsiębiorcy angażujący się w prozdrowotne projekty oraz skąd i w jaki sposób mogą pozyskać na nie alternatywne środki?” czy „Jakie są cele ogólne i cele szczegółowe nowej perspektywy unijnej w odniesieniu do ochrony zdrowia i niwelowania zagrożeń dla zdrowia w miejscach pracy?”.

Warto iść za przykładem przedsiębiorców dostrzegających potrzebę pracy w bezpiecznym i zdrowym środowisku oraz angażujących się w ochronę zdrowia pracowników, m.in. poprzez finansowanie szczepień. Programy dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych powinny być szeroko realizowane, ponieważ przynoszą wiele korzyści finansowych, ekonomicznych i wizerunkowych. Dzięki realizacji działań CSR zyskują zarówno pracodawcy, którzy budują swój pozytywny wizerunek wśród pracowników oraz zwiększają ich motywację, jak i sami pracownicy, którzy otrzymują wymierne korzyści, np. darmowe szczepienia. Warto także pamiętać, że takie inicjatywy są wysoko efektywne kosztowo, gdyż rosnąca liczba absencji osób zatrudnionych przekłada się m.in. na wzrost wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców.


Eksperci, którzy wzięli udział w wydarzeniu:

  • Edyta Masłowska-Parafian, Ekspert ds. Funduszy Unijnych, Zastępca Dyrektora w Sieci Badawczej Łukasiewicz - ORGMASZ
  • Monika Tomaszewska, ekspert Pracodawców RP, Szefowa Forum pielęgniarek w Pracodawcach Medycyny Prywatnej
  • Prof. Jarosław Pinkas, Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Członek Narodowej Rady Rozwoju ds. Ochrony Zdrowia
  • Lek. Paweł Wdówik, specjalista medycyny pracy, Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Pracy, członek Rady ds. Zdrowia Publicznego i Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, kierownik Oddziału w Radomiu Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, Pierwszy Zastępca Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy (PTMP), Przewodniczący Oddziału Warszawskiego PTMP.

Retransmisję spotkania mogą obejrzeć Państwo na stronie: https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2022/3/

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem podsumowującym najważniejsze kwestie poruszone podczas debaty: https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Profilaktyka-Bedzie-wiecej-unijnych-pieniedzy-na-programy-zdrowotne-w-miejscach-pracy,233682,14.html



Partnerzy:

Patronat medialny:

Projekt realizowany dzięki wsparciu: