Zapobieganie zakaźnym chorobom układu oddechowego. Praktyczne wskazówki i bezpłatne narzędzia dla samorządów. Podsumowanie debaty eksperckiej.
Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci podczas debaty eksperckiej, która odbyła się 16 maja 2023 roku.
Ostatnie lata przejdą niewątpliwie do historii jako „czas pandemii COVID-19” oraz jej społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych konsekwencji. Po kilku latach oswoiliśmy się już z wirusem, coraz mniej boimy się choroby, a zatem coraz częściej jesteśmy skłonni zaryzykować zakażeniem. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że zachorowanie nadal może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje, szczególnie dla osób znajdujących się w grupach wysokiego ryzyka, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Choroby płuc są obecnie 6. przyczyną zgonów na świecie, a co ósma osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu choroby układu oddechowego. To także jedna z głównych przyczyn hospitalizacji, powodująca ogromne obciążenia systemów ochrony zdrowia, które jeszcze długo będą zmagały się z pandemicznym długiem zdrowotnym. W obliczu starzejącego się społeczeństwa rośnie liczba osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu chorób układu oddechowego wywołanych przez choroby zakaźne takie jak m.in. COVID-19, infekcje pneumokokowe, grypa, krztusiec. W tym kontekście coraz bardziej priorytetowe będzie zachowanie jak najdłużej sprawności i dobrego zdrowia w starszym wieku, dlatego też coraz częściej strategie zdrowia publicznego będą się koncentrować na zapobieganiu chorobom, których można uniknąć stosując szczepienia. Zwiększanie dostępności do szczepień, w szczególności osobom dorosłym z podwyższonym ryzykiem zakażenia, stanowi jeden z czynników łagodzących skutki niekorzystnych zmian demograficznych.
Niezależnie od tego, czy są Państwo przedsiębiorcami, przedstawicielami Jednostek Samorządów Terytorialnych czy instytucji odgrywacie bardzo istotną rolę w poprawie sytuacji zdrowotnej Polaków poprzez kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz edukację społeczeństwa. Angażując się w działania edukacyjne w oparciu o aktualną i rzetelną wiedzę naukową jak i wszelkie inicjatywy mające na celu zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do skutecznej profilaktyki i leczenia chorób zakaźnych bezpośrednio wpływają Państwo na podniesienie jakości życia całego społeczeństwa.
Wyrażamy wielką nadzieję, że zgodnie z rekomendacjami będziecie się Państwo angażowali w realizację inicjatyw zdrowotnych. Warto też sięgać po dostępne środki, korzystać z gotowych rozwiązań oraz doświadczeń innych – do czego Państwa serdecznie zachęcamy.
Zapraszamy na retransmisję spotkania, które odbyło się 16 maja 2023 roku.
https://www.youtube.com/watch?v=S3e1RO5tm1I&t=5259s&ab_channel=GrupaPTWP