Informacje dla samorządów

Aktualności

Konferencja dla przedstawicieli samorządów z województwa świętokrzyskiego

7 czerwca 2019 r. w Kielcach ramach odbyła się konferencja samorządowa pt. „Jak realizować programy polityki zdrowotnej – priorytety, wytyczne, dobre przykłady”. Spotkanie objęte zostało honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielce oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Na konferencji zaprezentowane zostały przykłady skutecznych i innowacyjnych praktyk, aktualne trendy oraz warunki powodzenia programów polityki zdrowotnej. Ważnym punktem spotkania było pokazanie jak istotną rolę w pracach nad poprawą stanu zdrowia mieszkańców mają jednostki samorządów terytorialnych oraz ich współpraca na różnych szczeblach terytorialnych. Obecni na spotkaniu eksperci skoncentrowali się przede wszystkim na problemie chorób odkleszczowych, grypie oraz zakażeniach bakteriami pneumokokowymi, które stanowią jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia i życia osób po 55. roku życia.

Na spotkaniu podkreślano także, że choroby zakaźne oraz infekcje bakteryjne niosą za sobą nie tylko znaczące konsekwencje medyczne, ale również bardzo wysokie koszty społeczne oraz ekonomiczne, które wynikają z leczenia, hospitalizacji, absencji zawodowej, spadku produktywności, rosnącej niepełnosprawności i zgonów. W związku z tym coraz więcej samorządów – mając na uwadze zdrowie swoich mieszkańców oraz idąc za rekomendacjami ekspertów – decyduje się na wprowadzenie programów polityki zdrowotnej.

Jak dobry przykład działań zainicjowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zaprezentowany został program „Szczepienia dla chorych onkologicznie” realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Obejmuje on szczepieniami ochronnymi przeciwko pneumokokom chorujących na nowotwory mieszkańców woj. świętokrzyskiego. Budżet programu wynosi 1,5 mln złotych, z czego aż 1,3 mln zostanie dofinansowane ze środków Funduszy Unijnych. Program zaplanowany na lata 2019-20121 został oceniony przez Agencję Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji jako unikatowy w skali Europy.

- To innowacyjne przedsięwzięcie profilaktyczne ma na celu zmniejszenie zapadalności na chorobę pneumokokową wśród chorych z nowotworami litymi i hematologicznymi, u których powikłania wynikające z zapalności na infekcję np. zapalenie płuc czy oskrzeli są śmiertelnym zagrożeniem. Wiemy już na podstawie własnych doświadczeń, które zostały udokumentowane i szeroko publikowane nie tylko w Polsce, że w przypadku chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, interwencja w odpowiednim czasie w postaci szczepienia przeciwko pneumokokom, sprawia, że pacjenci którzy wymagają chemioterapii znoszą leczenie zdecydowanie lepiej. Co ważne zmniejsza się też ryzyko powikłań. W planach mamy również działania informacyjno-edukacyjne dla osób leczonych onkologicznie oraz ich rodzin. Dziś nowotwór to już nie wyrok, wiele z nich można z sukcesem wyleczyć. Osobiście cieszę się bardzo, że nasza Klinika - jako pierwsza w Polsce - wprowadza program, którego od początku byłem gorącym orędownikiem, a w efekcie autorem. Liczę, że za naszym przykładem pójdą inne, nie tylko Polskie klinikipowiedział dr hab. n. med. Marcin Pasiarski prof. UJK, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

W województwie świętokrzyskim realizowanych jest wiele programów zdrowotnych w zakresie chorób zakaźnych. Przykładem jest Urząd Miasta Kielce, który swoje działania dedykuje nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym, także z grup ryzyka.

- Nasz Urząd realizuje programy polityki zdrowotnej już od 2006 roku. Jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się tak dobrymi wynikami i jesteśmy stawiani jako wzór dla innych samorządów. Zachęcam gorąco wszystkie lokalne samorządy do angażowania się w profilaktykę zdrowotnądodała Anna Dusza-Ciechanowska, Główny Specjalista w Referacie Promocji Zdrowia i Profilaktyki, Urząd Miasta Kielce.

Obecni na spotkaniu eksperci podpowiadali również, gdzie można znaleźć przydatne narzędzia ułatwiające przygotowanie i wdrożenie programów zdrowotnych:

- „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” to inicjatywa służąca pokazaniu dobrych praktyk i wywołaniu dyskusji na temat potrzeby ochrony zdrowia i realizacji działań profilaktycznych w środowiskach lokalnych. Są to działania o udowodnionej skuteczności odpowiadające ważnej potrzebie zdrowotnej, a przy tym są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i ewaluacji. Projekt dostarcza praktycznej wiedzy i może być doskonałą pomocą w codziennej praktyce samorządowca i pracodawcy. Zachęcam Państwa do czerpania z już istniejących programów, ich doświadczeń oraz gotowych narzędzi dostępnych na stronie www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.plpodsumował dr n. med. Michał Brzeziński, ekspert projektu „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka”, specjalista pediatrii, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Partnerzy:

Patronat medialny:

Projekt realizowany dzięki wsparciu: