Jak już wskazano, szczepienia są najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi. w komunikacji zachęcającej pracowników do korzystania z tej formy ochrony, należy koncentrować się na korzyściach, jakie wynikają ze szczepień zarówno dla niego, jak i jego otoczenia, w tym najbliższych. Są to:
- ochrona przed groźnymi następstwami choroby zakaźnej, w tym zgonem,
- możliwość uniknięcia zwolnienia lekarskiego (korzyść ekonomiczna),
- ochrona dla rodziny – osoba zaszczepiona nie zarazi członków rodziny chorobą zakaźną, którą może „przynieść” z pracy,
- brak zagrożenia dla współpracowników.
w komunikacji z pracownikami na temat szczepień warto wykorzystać odpowiednie argumenty i potrafić je uzasadnić:
ARGUMENT | KOMENTARZ |
Szczepienia są potrzebne, bo chociaż choroby, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom są obecnie rzadkie, nadal występują
|
Bakterie i wirusy, przeciwko którym się szczepimy, nie zostały wyeliminowane całkowicie. Czynniki zakaźne działając na niechroniony organizm mogą spowodować chorobę, a nawet śmierć.
|
Szczepienia są bezpieczne
|
Bezpieczeństwo szczepionek zostało bardzo dobrze udokumentowane wieloma badaniami. Objawy niepożądane są rzadkie, a uniknięciu tych najpoważniejszych ma służyć badanie lekarskie poprzedzające szczepienie. Szczepienie nie jest obarczone ryzykiem wystąpienia zakażenia, gdyż szczepionka zawiera nieżywe wirusy lub osłabione w taki sposób, by nie zakażały.
|
Niezaszczepienie się powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia
|
Choroby, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom są niebezpieczne. Każdego roku z ich powodu umierają ludzie. Wprawdzie na wiele chorób zakaźnych i związane z nimi ryzyko poważnych następstw najbardziej podatne są osoby starsze i małe dzieci, ale zakażenia te dotyczą wszystkich, także młodych i zdrowych.
Dla przykładu, grypa wywołuje powikłania ze strony układu krążenia, nerwowego, oddechowego, nerek, może spowodować zaostrzenie chorób już istniejących. Zachorowania na choroby zakaźne są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Niektóre z zakażeń, np. wirusami HPV i zapalenia wątroby typu B zwiększają ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Zakażenia układu oddechowego, np. wirusem grypy lub pneumokokami zwiększają ryzyko przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. |
Konsekwencje schorzeń, na które możemy zachorować ponosimy nie tylko my
|
Choroby zakaźne trwają długo i w związku z tym stanowią duży koszt ekonomiczny. Nawet przy tych najłagodniejszych, jak grypa, czy wirusowe zapalenie wątroby typu A, zachorowanie oznacza nieobecność w pracy przez 2-4 tygodnie. Dodatkowe koszty to leki i leczenie powikłań. Nie szczepiąc się, narażamy na zachorowanie siebie i swoje otoczenie. Nie chodzi tylko o zakażenie. Chorując, nie można wykonywać swojej pracy, opiekować się rodziną i wykonywać codziennych zadań. Mogą wystąpić groźne powikłania, a nawet zgon. w konsekwencji rodzina pozostanie bez opieki.
|